podstawowe informacje
Data i miejsce śmierci: 3 października 1226, Porcjunkula
Kanonizacja: 16 lipca 1228 w Asyżu
Wspomnienie: 4 października
Patron wielu zakonów, Włoch, Asyżu, Bazylei, Akcji Katolickiej, aktorów, ekologów, niewidomych, ubogich, robotników, harcerzy i hodowców ptactwa domowego
Kalendarium życia św. Franciszka
- 1181 / 1182 Franciszek rodzi się w Asyżu, jako syn Piki i Piotra Bernardone. Na chrzcie otrzymuje imię Jan Chrzciciel, ale ojciec zmienia to imię na Franciszek.
- 1202 Wojna między Asyżem a Perugią. Przegrana Asyżu. Franciszek zostaje wzięty do niewoli, w której spędza roku czasu.
- 1203 Jeńcy zostają wykupieni przez mieszkańców Asyża – Franciszek wraca do rodzinnego domu. Czas rekonwalescencji.
- 1205 Franciszek wyrusza na kolejną wyprawę wojskową – tym razem do Apulli. W Spoleto przeżywa tajemniczy sen, podczas którego słyszy pytanie: „Komu lepiej służyć Panu czy słudze?”. Pod wpływem tego snu wraca do rodzinnego miasta.
Franciszek spotyka człowieka chorego na trąd. Przezwycięża sam siebie i serdecznie go przytula dając mu sporą jałmużnę. - 1206 W kościółku św. Damiana (San Damiano) Franciszek słyszy tajemniczy głos z krzyża: „Franciszku idź, napraw dom mój, który rozpada się w gruzy”. W duszy Franciszka dokonuje się przełom, następuje całkowite nawrócenie.
Ojciec Franciszka podaje swojego syna do sądu, żądając zwrotu wszystkich swoich pieniędzy. Wobec biskupa Asyżu Franciszek oddaje swemu ojcu pieniądze i ubranie.
Jakiś czas przebywa u benedyktynów, a następnie w Gubbio, gdzie posługuje trędowatym i chorym. - 1206-1208 Franciszek odbudowuje kościoły: św. Damiana, św. Piotra i Matki Bożej Anielskiej.
- 1208 W Porcjunkuli (kościółek Matki Bożej Anielskiej), podczas Mszy św. Franciszek słyszy fragment Ewangelii o rozesłaniu Apostołów i odkrywa swoje powołanie. Zmienia dotychczasowy strój pustelnika na ubogą tunikę w kształcie krzyża, a skórzany pas zastępuje sznurem.
Do Franciszka przychodzą pierwsi uczniowie: Bernard z Quintavalle i Piotr z Catanii, a następnie także br. Idzi z Asyżu.
Bracia udają się na pierwsze głoszenie. - 1209 Franciszek wraz z jedenastoma braćmi udaje się do Rzymu i otrzymuje od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie Reguły Braci Mniejszych.
- 1212 Klara ucieka z domu do Porcjunkuli gdzie Franciszek osobiście ścina jej włosy i daje jej habit zakonny. Kilka tygodni później Klara wraz z pierwszymi towarzyszkami przenosi się do klasztoru przy kościele św. Damiana. W ten sposób powstaje Zakon Klarysek.
- 1213 Hrabia Orlando da Chiusi ofiarowuje Franciszkowi górę Alwernię (La Verna), by mógł on założyć tam pustelnię.
- 1219 Kapituła Namiotów (braterskie spotkanie zakonników) podczas której bracia podjęli decyzje udania się doudają się do Niemiec i Francji, na Węgry, do Hiszpanii i Maroka.
Franciszek udaje się do Egiptu. Spotyka się z sułtanem. - 1223 Franciszek układa w Fonte Colombo Drugą Regułę (zwaną także Regułą zatwierdzoną), która zostaje przyjęta przez papieża Honoriusza III.
Franciszek obchodzi uroczystość Bożego Narodzenia w Greccio i tam też za pozwoleniem papieża urządza pierwszą szopkę. - 1224 Franciszek na górze Alwerni odbywa 40-dniowy post przed uroczystością św. Michała Archanioła. ok. 14 września w czasie mistycznej wizji otrzymuje stygmaty.
- 1225 Franciszek prawie ociemniały przebywa w kościele św. Damiana, gdzie otrzymuje zapewnienie o własnym zbawieniu i gdzie prawdopodobnie układa „Pieśń Słoneczną”.
- 03 października 1226 Franciszek umiera w pobliżu kościoła Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkula).
- 1228 Papież Grzegorz IX ogłasza Franciszka świętym.
- 1230 Relikwie św. Franciszka zostają przeniesione z kościoła św. Jerzego do wybudowanej na jego cześć bazyliki.