klasa 5 lekcja 6 Królestwo niebieskie jest pośród nas. Przypowieści o chwaście i o sieci.


Przypowieść o chwaście (kliknij i posłuchaj)

https://www.biblijni.pl/Mt,13,24-30


Jezusowa interpretacja przypowieści o chwaście (kliknij i posłuchaj)

https://www.biblijni.pl/Mt,13,36-43


Porównanie - Znaczenie

człowiek siejący dobre nasienie - Syn Człowieczy

rola - świat

nieprzyjaciel - diabeł

dobre nasienie - synowie królestwa

chwast - synowie złego

żniwo - koniec świata

żeńcy - aniołowie


Pan Jezus w przypowieści o chwaście ukazuje prawdę o naszej przyszłości. Tym, który zasiał dobre nasienie na świecie, jest Syn Człowieczy, czyli Pan Jezus. Dobrym nasieniem są ci, którzy przez wiarę tworzą Jego królestwo. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł, a złe nasienie to ludzie, którzy odrzucili Boga i Jego naukę. Gdy nadejdzie koniec świata, którego obrazem są żniwa, Jezus oddzieli ludzi dobrych od złych. Wraz z aniołami sprawiedliwie oceni ich czyny. W świetle tej oceny może się okazać, że ludzkie czyny, które uchodziły za dobre, w rzeczywistości takie nie były. Podobnie chwast w początkowym etapie wzrostu jest podobny do pszenicy, ale nią nie jest. Źli ludzie zostaną skazani na wieczne potępienie, dobrzy zaś wejdą do królestwa Bożego. 

Zastanówmy się, dlaczego Bóg pozwala dobremu nasieniu rosnąć razem z chwastem aż do żniwa? Dlaczego Bóg pozwala, by zło i dobro trwały obok siebie? To tajemnica Bożej miłości względem człowieka. Bóg szanuje wolność każdego z nas i cierpliwie czeka. Przykład uczciwego życia dobrych ludzi może się stać szansą nawrócenia dla grzeszników.


Przypowieść o sieci (kliknij i posłuchaj)

https://www.biblijni.pl/Mt,13,47-52


Ryby oznaczają wszystkich ochrzczonych, czyli należących do wspólnoty Kościoła,

siecią zaś jest Kościół

Na końcu świata Bóg dokona sądu nad ludźmi. Prawdziwa wiara, szczere nawrócenie i oddanie Bogu zostaną nagrodzone. Natomiast ludzi, którzy należeli do Boga, ale nie wypełniali Jego przykazań, spotka kara: zostaną pozbawieni Jego obecności na wieki.

Rzeczy ostateczne człowieka:

1. śmierć

2. sąd Boży

3. niebo albo piekło

Wszyscy kiedyś umrzemy. Po śmierci spotkamy się ze Zbawicielem podczas sądu szczegółowego. Poznamy całą prawdę o naszych czynach i o motywach naszego postępowania. Ponieważ wierzymy, możemy mieć nadzieję, że otrzymamy szansę na oczyszczenie duszy w czyśćcu. To stan przejściowy, po którym idzie się do nieba

Na końcu świata, gdy Chrystus powróci na ziemię, nastąpi sąd ostateczny. Otrzymamy wtedy wieczną zapłatę: niebo – stan wiecznego szczęścia z Bogiem, albo piekło – stan wiecznego oddalenia od Boga.







Jak reagować na zło? – szukanie rozwiązań

Pan Jezus pragnie, abyśmy nie koncentrowali się na złu, ale szukali dobra. Oczywiście nie powinniśmy milczeć, kiedy widzimy, że dzieje się coś złego. Zgodnie z tym, co powiedział Pan Jezus, jeżeli ktoś popełnia zło, powinniśmy upomnieć go z miłością. W żadnym wypadku jednak nie powinniśmy odpowiadać złem na zło. W Liście do Rzymian (12,21) jest napisane: 

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

Przykładowe rozwiązania dla zadania 5 str. 63 w zeszycie ćwiczeń:

a) dzieci, które padły ofiarą czyjegoś złego postępowania: spokojnie zapytać o powód takiego zachowania względem nich, uświadomić temu, kto źle postępuje, że czyni zło, pomodlić się za niego…

b) dzieci, które były świadkami wyrządzenia komuś zła: stanąć w obronie pokrzywdzonej osoby, pomóc jej, spokojnie zapytać tego, kto źle postępuje, o powód takiego zachowania, wskazać, że jest ono złe, pomodlić się w intencji tego, kto źle postępuje i kto padł jego ofiarą…


Dla ambitnych: