klasa 8 lekcja 13. JAKI KOLOR MIAŁY OCZY JEZUSA? CHRZEŚCIJAŃSKIE ŚWIADECTWA HISTORYCZNOŚCI ZBAWICIELA

 Jaki masz kolor oczu?

– Co mówi o nas kolor oczu?

– Jaki kolor oczu miał Jezus?

Kiedy znamy różne szczegóły dotyczące wyglądu danej osoby, np. kolor oczu, łatwiej nam jest wyobrazić ją sobie, także jako uczestnika wydarzeń, które rozgrywały się w konkretnym czasie i miejscu. Niektórzy przypuszczają, że Jezus miał ciemne oczy, takie jakie mają mieszkańcy Palestyny. Są jednak osoby, które twierdzą, że oczy Jezusa były niebieskie. My zaś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie istnieją dowody na to, że Jezus był postacią historyczną, że żył naprawdę.


Czy Jezus istniał naprawdę?

Łk 4,1-2 (podręcznik str. 47) - naoczni świadkowie 


Świadectwa biblijne (podręcznik str. 47-48)

Łk 2,1-7

J 18,1.3.12-14

Wydarzenie: ............................................

Miejsce: ..................................................

Postać historyczna ...................................


ŚWIADECTWA CHRZEŚCIJAŃSKIE I NIECHRZEŚCIJANSKIE - ppt pobierz


Materiały dla eksperta (podręcznik str. 48)

Cezar August (ur. 23 września w 63 r. p.n.e. W Rzymie, zm. 19 sierpnia 14 r. n.e. W Noli) – pierwszy cesarz rzymski, panował jako imperator od 16 stycznia 27 r. p.n.e. do śmierci.

Kwiryniusz (ur. ok. 51 r. p.n.e., zmarł w 21 r. n.e.) – rzymski dowódca wojskowy i senator. W 6 r. n.e. Kwiryniusz został legatem jednej z najważniejszych prowincji imperium – Syrii.

Spis Kwiryniusza – historyczne zeznanie stanu majątkowego mieszkańców rzymskiej prowincji Syrii oraz Judei za czasów panowania Cezara Augusta. Opis tego wydarzenia przedstawił żyjący w I wieku n.e. historyk żydowski Józef Flawiusz.

Poncjusz Piłat – od 26 r. n.e. do 36/37 n.e., na mocy decyzji cesarza Tyberiusza, pełnił funkcję prefekta Judei, będącej wówczas częścią rzymskiej prowincji Syrii. Piłat darzył naród żydowski niechęcią i kilkakrotnie popadał w konfl ikt ze swoimi poddanymi.

Annasz (zm. po 33 r. n.e.) – arcykapłan żydowski w latach 6–15 n.e. Został mianowany arcykapłanem przez Kwiryniusza, rzymskiego legata w Syrii. W 15 r. prefekt Judei Waleriusz Gratus pozbawił go urzędu.

Kajfasz (żył w I w. n.e.) – arcykapłan żydowski. Jako przewodniczący Sanhedrynu prowadził proces przeciwko Jezusowi z Nazaretu. Arcykapłanem mianował go w 18 r. prefekt Judei Waleriusz Gratus. W 36 r. został odwołany.


Historyczne miejsca zawiązane z Jezusem - https://ibiblemaps.com/christs-ministry/ 

https://ibiblemaps.com/map-index/


Historia Jezusa w Ewangelii

Zwróćcie uwagę, jak wiele informacji o życiu Jezusa możemy ustalić. Wiemy, gdzie i kiedy się urodził. Możemy oprzeć się na opowiadaniach dotyczących Jego działalności i możemy ustalić ich chronologię. Potrafi my wskazać miejsca, w których przebywał, oraz osoby żyjące w tym samym czasie. Jezus żył i działał w konkretnym kontekście kulturowym i geograficznym. Jego życie nie jest jakąś bajką czy legendą, ale historią Boga-człowieka, który przyszedł nas zbawić.




Miejsca biblijne na mapie