klasa 8 lekcja 6. UDANE RELACJE Z INNYMI – SZCZĘŚLIWE ŻYCIE


Co jest źródłem szczęścia? 



SZCZĘŚCIE - ............. 


Źródłem szczęścia człowieka jest przeżywanie miłości w relacjach z innymi osobami – szczególnie tymi najbliższymi. Trzeba jednak ciągle pracować nad tym, by ta miłość rozwijała się i była coraz piękniejsza. To, co przeżywamy każdego dnia, radości i smutki, mogą pomóc nam dostrzec wartość bliskości innych osób.


Kodeks relacji międzyludzkich


„Miłość niech będzie bez obłudy. Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem. W miłości braterskiej nawzajem bądźcie sobie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie. Nie opuszczajcie się w gorliwości. Bądźcie płomiennego ducha. Pełnijcie służbę Panu. Weselcie się nadzieją. W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali. Zaradzajcie potrzebom świętych. Przestrzegajcie gościnności”.

(Rz 12,9-13)

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Jan Paweł II

„Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą. Bądźcie między sobą jednomyślni. Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne. Nie uważajcie sami siebie za mądrych. Nikomu złem za zło nie odpłacajcie. «Starajcie się dobrze czynić wszystkim ludziom»”.

(Rz 12,15-17)

„Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi. Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]. Napisano bowiem: «Do Mnie należy pomsta, Ja wymierzę zapłatę – mówi Pan – ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód – nakarm go. Jeżeli pragnie – napój go. Tak bowiem czyniąc, węgle żarzące zgromadzisz nad jego głową». Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

(Rz 12,18-21)

„Dlatego odrzuciwszy kłamstwo, «niech każdy z was mówi prawdę swemu bliźniemu», bo jesteście nawzajem dla siebie członkami. «Gniewajcie się, a nie grzeszcie»: niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce. (…) Kto dotąd kradł, niech już przestanie kraść, lecz raczej niech pracuje uczciwie własnymi rękami, by miał z czego użyczać potrzebującemu. Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym. «I nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego», którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia. (…) Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg wam przebaczył w Chrystusie”.

(Ef 4,25-26.28-30.32)



Wiele z wymienionych zasad możemy realizować w każdym kręgu osób. Jednak wszystkie te zasady dotyczą najpierw rodziny, a w miarę upływu lat i zwiększania się zakresu naszej odpowiedzialności rozszerzają się na inne osoby.

Jak rozpoznać prawdziwego przyjaciela?



Sposoby realizacji zasad – plakat

Przygotujcie plakat, wybierając jedną z zasad kodeksu. Wykonajcie rysunek i wymyślcie hasło tak, by obejmowało wszystkie cztery kręgi osób: rodzinę, przyjaciół, kolegów i osoby obce. Rysunek może przedstawiać jedną konkretną sytuację, np. okazywanie szacunku. Możecie też kartkę podzielić na cztery części i w każdej umieścić rysunek do jednej z grup osób. Hasło powinno objąć wszystkie cztery grupy. Hasłem mogą być słowa z tekstów biblijnych lub św. Jana Pawła II z analizowanych fragmentów lub ich parafrazy, np. „Bądźcie życzliwi”, „Żyjcie w zgodzie ze wszystkimi”, „Złem za zło nie odpłacajcie”, „Przebaczajcie sobie”, „Zło dobrem zwyciężaj”.



Zastanówcie się jeszcze raz nad waszymi relacjami z innymi ludźmi. Przyjrzyjcie się waszemu zapisowi na schemacie i w ciszy odpowiedzcie na pytania:

– Jak okazujesz bliskim, że ich kochasz?

– Co dobrego ostatnio zrobiłeś?

– Jak szybko potrafi sz przebaczyć bliskim, przyjacielowi, kolegom?

– Wobec kogo trudno jest ci mówić prawdę?

– Komu możesz bezinteresownie pomóc w najbliższym czasie?

– Jakie relacje z innymi powinieneś poprawić?



na październik: 



https://www.youtube.com/watch?v=OBIMeL9QSPg