- podręcznik
str. 91-93 (proszę przeczytać treść lekcji)
- zeszyt
ćwiczeń str. 58-59 (proszę o wypełnienie ćwiczeń)
Proszę również skorzystać z zamieszczonych materiałów, gdzie zawarte są informacje, które ułatwią przerobienie lekcji:
Wesele i lampki oliwne
Wesele w czasach Jezusa odbywało się w dwóch etapach. Pierwszym były zaręczyny. Po zaręczynach młodzi, choć byli już małżeństwem, żyli nadal osobno. Drugi etap następował dopiero po roku i łączył się z weselem. Na dzień przed zaślubinami pan młody w towarzystwie przyjaciół udawał się po narzeczoną do domu jej rodziców, skąd później orszak weselny przybywał do domu oblubieńca. Tutaj młodych błogosławili rodzice, a zgromadzeni goście składali im życzenia. Nazajutrz wieczorem odbywała się ceremonia zaślubin. Panna młoda otoczona druhnami trzymającymi zapalone lampy zajmowała miejsce pod baldachimem i oczekiwała na pana młodego. Pan młody po przybyciu stawał obok niej i następowało oficjalne zawarcie małżeństwa. Po ceremonii ucztowano siedem dni. Dziś wesele będzie tylko tłem do naszych rozważań. Będziemy mówić o… lampach, z którymi druhny czekały na pana młodego, i o oliwie, dzięki której świeciły jasnym płomieniem, uświetniając ceremonię zaślubin.
W czasach Jezusa lampki oliwne miały kształt miseczki z dziobkiem i były zrobione z gliny. Wkładano do nich lniany knotek i wlewano oliwę. Nasączony oliwą knotek gasł, gdy oliwy zabrakło. Takimi lampkami oświetlano wnętrzna domów po zachodzie słońca, ale były również używane do oświetlenia orszaku weselnego i ceremonii zaślubin, która odbywała się wieczorem.
https://www.biblijni.pl/Mt,25,1-13 (kliknij i przeczytaj lub posłuchaj)
- Musimy stale dbać o naszą lampę wiary.
- Potrzebujemy oliwy dobrych uczynków, by mogła płonąć.
- Nasze przebaczenie, modlitwa, uczciwe wykonywanie obowiązków, Roztropność – cnota, która wyraża się w umiejętności dobierania właściwych środków prowadzących do celu. pomoc słabszym, troska o potrzebujących – to codzienna oliwa podtrzymująca ogień naszej wiary.
- Lekkomyślność – gdy nie przemyślimy działania, które mamy podjąć, źle dobierzemy środki zmierzające do osiągnięcia celu. Panny nierozsądne chciały brać udział w uczcie, ale nie pomyślały o tym, by wziąć zapas oliwy.
- Brak rozwagi – gdy nie weźmiemy pod uwagę różnych aspektów czynu, jakiego chcemy się podjąć. Panny nierozsądne nie wzięły pod uwagę tego, że pan młody może się spóźnić i oliwy może zabraknąć.
- Brak stałości – gdy wiemy, że coś jest dobre, ale tego nie robimy, bo jest trudne albo nie mamy ochoty tego wykonać. Być może któraś z panien nierozsądnych pomyślała, że przydałby się zapas oliwy, ale naczynie na oliwę jest zbyt ciężkie, więc nie miała ochoty wziąć go ze sobą.
- Opieszałość – gdy nie podejmujemy decyzji we właściwym czasie. Panny nieroztropne zbyt późno postanowiły, że pójdą kupić oliwę.