klasa 5 lekcja: 17. Józef i jego bracia – sztuka przebaczania

  •  podręcznik str. 42-43 (proszę przeczytać treść lekcji)
  • zeszyt ćwiczeń str. 36-37 (proszę o wypełnienie ćwiczeń)

Proszę również skorzystać z zamieszczonych materiałów multimedialnych, gdzie zawarte są informacje, które ułatwią wykonania zadań w zeszycie ćwiczeń:



Józef, którego imię tłumaczymy: „oby Bóg dodał [jeszcze inne dzieci]”, był najmłodszym dzieckiem Jakuba i najbardziej przez niego kochanym. Gdy otrzymał od ojca kosztowną szatę, bracia z zazdrości znienawidzili go. Ponadto gdy wyjawił im tajemniczy sen, w którym widział całą rodzinę oddającą mu pokłon, nienawiść braci urosła tak bardzo, że postanowili go zabić. Tylko dzięki interwencji brata Rubena pozostał przy życiu. Bracia sprzedali Józefa kupcom udającym się do Egiptu, ci zaś sprzedali go urzędnikowi faraona – Potifarowi. Bóg wspierał Józefa, dając mu siły, by przetrwał trudne sytuacje, nawet wtedy, gdy niesłusznie oskarżony trafił do więzienia. Przebywając tam, wytłumaczył współwięźniom ich sny, które spełniły się tak, jak to przepowiedział Józef. Po pewnym czasie poproszono go więc również o wyjaśnienie snu faraona, któremu przyśniło się siedem krów tłustych zjedzonych przez siedem krów chudych oraz siedem pełnych kłosów pochłoniętych przez siedem kłosów pustych. Józef wyjaśnił sen, mówiąc, że po siedmiu latach urodzaju nastanie w Egipcie siedem lat głodu. Faraon nagrodził mądrość Józefa: ustanowił go swoim zarządcą. Na rozkaz Józefa zbudowano spichlerze, wypełniając je zbożem, by przygotować się na czas suszy i głodu. Zgromadzone
zapasy były sprzedawane także innym narodom, które doświadczały klęski nieurodzaju. Głód i widmo śmierci dotknęły również Jakuba (ojca Józefa) i jego braci. Gdy przybyli do Egiptu, by kupić zboże, Józef od razu ich poznał.